Klumme i Sjællandske marts 2026
Af Lars Olsen
Hver fjerde boligejer på Syd- og Vestsjælland slipper helt for at betale ejendomsskat. Særtilskud på en halv milliard skal sætte en stopper for skolelukningerne i landdistrikterne. Og det skal være muligt at låne til en bolig i hele landet – også i kommuner som Odsherred, Kalundborg og Vordingborg, hvor det i dag volder problemer.
Det er de centrale forslag fra Socialdemokratiet i en større offensiv omkring skellet mellem land og by. Samtidig har også SF fremlagt en udspil. Jeg har længe været bekymret for, at de overlod dette spørgsmål til Støjberg & Co., men omsider bider de til bolle.
Titusinder af sjællændere slipper for ejendomsværdiskat
Socialdemokratiets udspil om formueskat betyder ikke kun, at de 22.000 rigeste danskere skal betale mere i skat, men også at boliger til en værdi af under én million slipper helt for ejendomsværdiskat. Det har stor betydning for vores område: det drejer sig om 26 procent af boligerne i Kalundborg Kommune, 20 procent i Slagelse og hele 35 procent i Vordingborg.
Formueskatten skal først og fremmest skaffe fem mia. til klasser på max. 14 i 0, 1, 2 og 3 klasse, men der bliver også penge til en lempelse af ejendomsværdiskatten. Og regningen betales af den absolutte top: de under én procent allerrigeste. Alligevel har vi oplevet en råben og skrigen – nogle har sågar truet med at forlade Danmark.
https://www.altinget.dk/artikel/formueskat-forsyner-mette-frederiksen-med-de-perfekte-modstandere
De har tilsyneladende »glemt«, at den gyldne procent typisk har en formue på over 57 mio. kroner – 60 gange mere end den typiske dansker – og at formuen voksede med hele 31 procent fra 2020 til -24.
Stop for skolelukninger
Investeringer i folkeskolen med max. 14 i klassen i de små klasser har også en geografisk twist: statstilskud på en halv mia. til folkeskoler i landdistrikter. Forslaget er sakset direkte fra Bjørn Brandenborg og min bog Det de kalder udkant, kalder vi hjem.
Målet er at stoppe de mange skolelukninger. Fra 2007 til 2017 blev der nedlagt hele 234 folkeskoler, i vest- og sydsjællandske kommuner typisk fire-syv skoler pr. kommune. I omkring en femtedel af tilfældene åbnes i stedet en privatskole, men langt de fleste steder får ungerne bare længere til skole og sammenhængskraftens svækkes.
Landdistrikternes Fællesråd er da også begejstrede for udspillet:
»I landkommunerne er folkeskoleudgifterne pr. elev højere end i andre kommunetyper, fordi befolkningen bor mere spredt. Det er dog afgørende for bosætning og attraktiviteten i et område, at de små landsbyskoler besvares. Det synes jeg at Socialdemokratiet anerkender«, siger Steffen Damsgaard, der er formand for Landdistrikternes Fællesråd og medlem af Lemvig kommunalbestyrelse for V.
Det tredje element i Socialdemokratiets plan er bedre lånemuligheder i yderområderne. Det skal overlades til én bank at sikre de nødvendige lån over hele landet, men regningen skal betales af hele den finansielle sektor. https://www.socialdemokratiet.dk/seneste-nyt/et-bedre-danmark/
Også udspil fra SF
Onsdag fremlagde SF ligeledes et udspil til et mere trygt liv udenfor byerne. SF vil – ligesom Socialdemokratiet – give et særligt tilskud til skoler og daginstitutioner i yderområderne.
Folkesocialisternes særlige profil er investeringer i lokale fællesskaber: aktivitetshuse, landsbypedeller og ikke mindst borgerdrevne butikker, der kan sikre adgang til dagligvarer.
https://sf.dk/sf-et-trygt-danmark-ogsaa-uden-for-de-stoerste-byer/
Voksende geografiske klasseskel
Det er på høje tid, at centrum-venstre-partierne tager fat på de geografiske skel. Ikke kun for at dæmme op for Dansk Folkeparti/Danmarksdemokraterne, men også fordi klasseskellene i stigende grad handler om geografi.
I København tilhører 41 procent af de erhvervsaktive overklassen/den højere middelklasse og kun 21 procent arbejderklassen af faglærte og ufaglærte, i Slagelse kommune er blot 12 procent fra overklassen/den højere middelklasse, men hele 40 procent fra arbejderklassen.
https://klassesamfund.dk/dataunivers/bopael-andel-i-klasserne-paa-familieniveau-opdelt-paa-kommune
Med andre ord: sociale konflikter i Danmark drejer sig i stigende grad om geografi, og bedre levevilkår for det brede lag handler nok så meget om ordentlige livsbetingelser udenfor byerne.